Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!


Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year appears below:

  

Whitman Company
Income Statement
Sales (39,000 units × $43.10 per unit) $ 1,680,900
Cost of goods sold (39,000 units × $22 per unit)   858,000
Gross margin   822,900
Selling and administrative expenses   448,500
Net operating income $ 374,400

 

The company’s selling and administrative expenses consist of $292,500 per year in fixed expenses and $4 per unit sold in variable expenses. The $22 per unit product cost given above is computed as follows:

  

     
Direct materials $ 10
Direct labor   5
Variable manufacturing overhead   3
Fixed manufacturing overhead ($220,000 ÷ 55,000 units)   4
Absorption costing unit product cost $ 22

 

Pl make the co's income statement :

1. Prepare the company’s income statement in the contribution format using variable costing.

                                               White Comany

                                 Variable costing income statement

Variable Expenses


Fixed Expenses


 

   

 2- Reconcile any difference between the net operating income on your variable costing income statement and the net operating income on the absorption costing income statement.

Reconciliation of variable costing and absorption costing net operating income

variable costing net operating income ( loss)

Absorption costing net operating income (loss0


During Heaton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows:

  

  Year 1   Year 2
Sales (@ $63 per unit) $ 1,197,000     $ 1,827,000  
Cost of goods sold (@ $38 per unit)   722,000       1,102,000  
Gross margin   475,000       725,000  
Selling and administrative expenses*   303,000       333,000  
Net operating income $ 172,000   $ 392,000  

 

* $3 per unit variable; $246,000 fixed each year. 

The company’s $38 unit product cost is computed as follows: 

 

 
Direct materials $ 5  
Direct labor   10  
Variable manufacturing overhead   4  
Fixed manufacturing overhead ($456,000 ÷ 24,000 units)   19  
Absorption costing unit product cost $ 38  

 

Forty percent of fixed manufacturing overhead consists of wages and salaries; the remainder consists
of depreciation charges on production equipment and buildings. 

Production and cost data for the two years are:

  

  Year 1   Year 2
Units produced   24,000       24,000  
Units sold   19,000       29,000  

 

Required:

3-Prepare a variable costing contribution format income statement for each year.

 

 

4-. Reconcile the absorption costing and the variable costing net operating income figures for each year.

 

Piedmont Company segments its business into two regions—North and South. The company prepared the contribution format segmented income statement shown below:

 

    Total
Company
  North   South
Sales $ 675,000 $ 450,000 $ 225,000
Variable expenses   405,000   315,000   90,000
Contribution margin   270,000   135,000   135,000
Traceable fixed expenses   150,000   75,000   75,000
Segment margin   120,000 $ 60,000 $ 60,000
Common fixed expenses   65,000        
Net operating income $ 55,000        

 

Required:

5- Compute the companywide break-even point in dollar sales.

 

 

2. Compute the break-even point in dollar sales for the North region.

 

 

6- Compute the break-even point in dollar sales for the South region.

 


 


Solution details:
STATUS


ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 05, 2019

Solution~000200034563.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free solution (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

testimonials icon
I need help editing my paper. ...
testimonials icon
Week 8 discussion DQ1 Post your group’s CLC EBP Project. Critically read two CLC EBP Projects (other t...
testimonials icon
ADDRESSING OVERALL EXPENDITURES IN TH...
testimonials icon
Websites such as YouTube creates a unique environment where people can share videos. The problem is that it allows people to place material...
testimonials icon
make Powerpoint - 10 slidesThe tutor is already picked by me. Due: 10 hours...
testimonials icon
Order Grade A+ Academic Papers Instantly!...
testimonials icon
EED 430 Weeks 1-5 Entire course Elementary Methods Social Studies A++ work !!!...
testimonials icon
Unit VIII Scholarly Activity Using the CSU Online library, find two articles on information systems best practices. The Academic Search Com...
testimonials icon
Running Head: SHADOW ADMINISTRATOR OF DAY CAREShadow Administrator of Day CareNameInstitutional Affiliation1SHADOW ADMINISTRATOR OF DAY CARE2Observat...
testimonials icon
Summary:Essay #2 – Propaganda in the Baroque PeriodIn Chapter 4 you learn about artwork that was created during th...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65